22.04. 2006. Ledaren på Central Kommittén av VM spel 2006 ”Vad? Var? När?” vände sig till oss med förslaget om att vi ska medverka på höstens tävlingar i Kaliningrad. Spelningen skall genomföras enligt presidents program som heter ”Ryska språk”. Från 18-e länder rysktalande människor visat sitt intresse av att vara med i tävlingar. Vi skall bilda vår egen klubb som kommer att ingå i Världens association klubbar ”Vad? Var? När?” och genomföra tävlingar här i Sverige också.
Central Kommittén är beredd att hjälpa till med genomförande av samliga åtgärder.
Kära vänner! Skriv till oss om ni har lust att medverka eller om ni känner någon som kan bli intresserad av.
16.05. 2006. Det kommer ett brev till Lioudmila Siegel som är Ryska riksförbundets ordförande:
Hej, Lioudmila!
Världens association MAK ideell förening, som kallad för ”Vad? Var? När?”, föreslår landsmän som bor i Sverige att skapa en klubb för intellektuella spelarna. Klubben kommer att ingå i MAK. Då får klubben rätt behörigheten att presentera Sverige på olika tävlingar, bl.a. i VM intellektuella spelen. I det här året intellektuella VM spelningar kommer att utföras i staden Kaliningrad, som ligger i norra Ryssland. På VM tävlingar kommer in representanter från 18-e att kämpas. Tävlingskostnader skall ersättas från MAK som skall utföra tävlingar.
Spelet ”Vad? Var? När?” grundade man i Ryssland och vi hoppas att landsmän som bor i Sverige blir intresserade av spela och tycker att det är spännande att vara med medlemmar. Medlemmar i klubben kan bli medbörjare från olika länder.
Om ni visar ER intresse, hjälper MAK att bilda klubben och genomföra spelet eller kommer var representanter att hjälpa till.
Med vänliga hälsningar
Medlem från MAK Sergej Vivatenko.